Tropická krása doma? S naším návodem zvládnete pěstování palmy levou zadní!
Výběr správné palmy
Kdo by nemiloval ten okouzlující svět tropických palem? Jejich elegantní listy a majestátní vzhled dokážou proměnit každý všední interiér v exotický ráj. Než se ale bezhlavě zamilujete do první palmy, kterou uvidíte, pojďme si říct, jak vybrat tu pravou parťačku pro váš domov.
Máte malý bytík? Žádný problém! Horská palma je přesně pro vás - je kompaktní, nenáročná a přitom neskutečně půvabná. Prostě láska na první pohled. A jestli máte doma větší prostor? To si pak můžete dopřát něco extra - třeba nádhernou Areca palmu, která svými vzdušnými listy vytvoří dokonalou tropickou atmosféru.
Světlo je základ - to je jako s námi lidmi, každá palma má ráda něco jiného. Některé se vyžívají v přímém sluníčku, jiné jsou spíš peciválky a stačí jim polostín. Pozorujte proto důkladně, kolik světla máte v bytě během dne.
Když vyberete správně a budete se o svou zelenou kamarádku s láskou starat, odmění se vám nádhernými listy a promění váš domov v zelený ráj. A kdo ví - třeba se z vás stane vášnivý palmový nadšenec!
Ideální stanoviště v bytě
Kdo by nemiloval ten úžasný pocit, když se doma cítíte jako v tropickém ráji? Palmy jsou přesně tím kouzelným prvkem, který dokáže proměnit obyčejný pokoj v exotickou oázu. Jejich majestátní listy jako by šeptaly příběhy z dalekých krajů.
Víte, co naše zelené krásky nejvíc potřebují? Je to hlavně správné místo s dostatkem rozptýleného světla. Žádná palma není nadšená z přímého poledního slunce - to by její listy mohly vypadat jako po návštěvě solárka! Ideální je najít místo u východního nebo západního okna, kde světlo není tak agresivní.
Máte jen jižní okna? Žádný problém! Stačí palmu postavit kousek dál nebo ji ochránit lehkou záclonou. Je to jako s námi - taky nechceme celý den ležet na přímém slunci, že?
A co vlhkost? Ta je pro palmy jako životodárná míza. V zimě, když topíme ostošest, trpí stejně jako my suchem. Pravidelné mlžení listů je jako osvěžující ranní rosa v tropech. Super trik je postavit palmu nad misku s oblázky a trochou vody - vytvoříte tak příjemné tropické mikroklima.
Poslouchejte svou palmu - když se jí něco nelíbí, dá vám to najevo. Svěšené nebo zažloutlé listy jsou její způsob, jak říct Hej, něco mi tady nehraje!. S trochou lásky a pozornosti vám bude dělat radost celé roky.
Správná zemina a květináč
Kdo by nechtěl mít doma kousek exotického ráje? Palmy jsou dokonalým způsobem, jak si přinést atmosféru tropů přímo do obýváku. Víte, kolikrát jsem viděla krásnou palmu chřadnout jen proto, že neměla správné podmínky? Je to jako s námi - bez dobrých základů to prostě nejde.
Klíčem k úspěchu je kvalitní zemina, která umí dýchat. Představte si to jako vzdušný polštář pro kořeny. V běžném zahradnictví najdete speciální palmové substráty - ty jsou namíchané přesně tak, jak to naše zelené královny potřebují.
A pak je tu otázka květináče. Je to jako s botami - když jsou moc malé, tlačí, když jsou moc velké, klopýtáme. Ideální je vybrat nádobu jen o fous větší, než jsou současné kořeny. Na dno dejte vrstvu keramzitu nebo kamínků - funguje to jako takový přírodní odtokový systém.
Když tohle všechno správně nachystáte, vaše palma se vám odvděčí bujným růstem. A co je lepší než se každé ráno probudit s pocitem, že máte doma kousek dovolené u moře?
Zálivka a vlhkost vzduchu
Kdo by nemiloval ten exotický pocit, když se doma díváte na svou nádhernou palmu? Pravidelná zálivka je přitom základ, i když to možná zní překvapivě u rostliny, která nám připomíná horké pláže a vyprahlé oázy.
Moje sousedka Marie na to přišla těžkou cestou - její první palma uschla, protože si myslela, že snese všechno. Ve skutečnosti je to ale docela fajnovka. Potřebuje mít zeminu stále mírně vlhkou, jako když vezmete hlínu do ruky a jen lehce vám zvlhne dlaň. Prostě počkejte, až vrchní vrstva proschne, a pak ji pořádně zalijte.
V zimě to ale nepřehánějte - palma si dává tak trochu šlofíka a moc vody nepotřebuje. Co ji ale opravdu dokáže potrápit, je suchý vzduch z našich radiátorů. Hnědé konce listů jsou první varovný signál, že vaše zelená kráska není spokojená.
Naštěstí existuje jednoduchý trik - dejte pod palmu misku s vodou a oblázky nebo ji občas jemně poroste. Je to jako když jí vytvoříte vlastní malou tropickou oázu uprostřed vašeho bytu. A věřte mi, že se vám odmění nádhernými, sytě zelenými listy.
Hnojení pro zdravý růst
Kdo by nemiloval ten nádherný pocit, když se vaše palma pyšně tyčí v obýváku? Klíčem k její kráse je především správná výživa. Jasně, palmy vypadají jako nezničitelné krasavice z tropů, ale i ony potřebují naši péči a pozornost.
Víte, co je zajímavé? Od jara do podzimu jsou tyhle zelené královny pořádně při chuti. Dopřejte jim speciální palmové hnojivo každé dva týdny - je to jako servírovat jim jejich oblíbený koktejl plný dusíku, fosforu a draslíku.
V zimě naše exotická spolubydlící trochu zpomalí, takže jí stačí občerstvení jednou měsíčně. Je to jako s námi - v létě máme větší apetit, v zimě to trochu zvolníme.

Když budete tenhle jednoduchý recept na palmové štěstí dodržovat, odmění se vám bujným růstem a nádhernými listy. A co může být lepší než pohled na zdravou palmu, která vám domov promění v kousek tropického ráje?
Pěstování palmy je jako tanec s tropickým větrem. Musíte se naučit jeho rytmus, cítit jeho sílu a s lehkostí se mu poddat. Jen tak vaše palma rozkvete do krásy a stane se exotickým klenotem vašeho domova.
Božena Vacková
Přesazování palmy krok za krokem
Máte doma palmu a přemýšlíte nad jejím přesazením? Není to žádná věda, i když to tak na první pohled může vypadat. Je to jako když se stěhujete do nového bytu - taky potřebujete prostor pro růst, že?
Nejdřív si připravte nový domov pro vaši zelenou královnu. Květináč by měl být zhruba o 2-3 centimetry větší než ten současný. Představte si to jako boty - když jsou moc těsné nebo příliš volné, taky se v nich necítíte dobře. A ty drenážní otvory dole? Ty jsou jako odtok ve sprše - bez nich by se vaše palma doslova utopila.
Speciální palmový substrát není žádný marketingový trik - je to jako servírovat gurmánské jídlo místo fastfoodu. Když budete palmu přesazovat, zacházejte s ní něžně, jako byste česali spící dítě. Kořeny jsou její životní tepnou, takže žádné trhání nebo stříhání naslepo.
Po zabydlení v novém květináči dejte palmě pořádně napít a postavte ji tam, kde bude mít dostatek světla - třeba jako když si po náročném dni dáte sprchu a lehnete si do čistě povlečené postele. V létě ji pravidelně přihnojujte, aby měla sílu růst a zářit jako smaragd v koruně vašeho domova.
Množení palmy řízkováním
Palmy jsou nádherné rostliny, které dokážou proměnit každý interiér v tropický ráj. Jejich množení pomocí řízků sice není úplně běžné, ale s trochou šikovnosti to zvládnete i vy doma.
Vzpomínám si, jak jsem poprvé zkoušela řízkovat svou oblíbenou palmu - bylo to jako malé dobrodružství. Nejdřív jsem si vybrala zdravý výhonek z mladší rostlinky, asi tak dlouhý jako moje dlaň. Takový řízek musí být silný a mít aspoň jeden pěkný listový pupen, jinak nemá šanci.
Než jsem řízek zasadila, nechala jsem ho pár hodin vydýchat na kuchyňském parapetu. Je to podobné jako když necháte zaschnout odřené koleno - příroda si sama pomůže a zabrání případným problémům.
Pro úspěšné zakořenění je klíčový správný substrát. Představte si, že připravujete postýlku pro miminko - musí být měkká, vzdušná a výživná zároveň. Speciální palmový substrát je proto ideální volbou.
Řízek jsem zapíchla do země jako malou šipku, pupen samozřejmě nahoru, a začalo období čekání. Každý den jsem půdu jemně rosila a dávala pozor, aby na rostlinku nesvítilo přímé slunce. Je to jako když pěstujete první rajčátka - člověk by je nejradši zaléval každou hodinu, ale musí být trpělivý.
Trvalo to několik měsíců, než se objevily první náznaky růstu, ale ta radost potom stála za to. Dneska se můžu pochlubit krásnou palmou, která vyrostla z jediného řízku.
Nejčastější choroby a škůdci
Kdo by nemiloval majestátní palmy v našem obýváku? Jenže i tyhle drsňačky občas potřebují naši pomoc, když je potrápí nějaká ta choroba nebo otravný škůdce.
Druh palmy | Nároky na světlo | Zálivka | Minimální teplota |
---|---|---|---|
Datlovník kanárský (Phoenix canariensis) | Plné slunce | Střední, nechat proschnout mezi zálivkami | -7 °C |
Žumara nízká (Chamaerops humilis) | Plné slunce až polostín | Střední, odolná vůči suchu | -10 °C |
Washingtonie vláknitá (Washingtonia filifera) | Plné slunce | Střední, nechat proschnout mezi zálivkami | -12 °C |
Koukněte třeba na ty protivné hnědé skvrny na listech - to je jasná skvrnitost. Nemusíte hned panikařit, s bio postřikem to dáme do kupy raz dva. Je to jako když máte rýmu - taky potřebujete správný lék, že?
Největší prevence je pravidelné rosení. Představte si to jako ranní sprchu - osvěží a chrání. Svilušky, ty malé potvůrky co žerou listy, nesnáší vlhko. A když už se objeví? Šup na ně s insekticidním mýdlem, je to jako přírodní bodyguard pro vaši palmu.
Věřte mi, že s trochou lásky a péče vám palma pokvete jak na havajské pláži. Stačí být pozorný a všímat si změn - jako když pečujete o svého čtyřnohého mazlíčka. A ta odměna? Nádherná, zdravá rostlina, co vám udělá z obyčejného bytu tropický ráj.
Tipy pro zdravou a krásnou palmu
Kdo by nechtěl mít doma kousek tropického ráje? Palma dokáže úplně změnit atmosféru každého pokoje, a přitom není vůbec náročná na péči. Sama mám doma už několik let nádhernou palmu, která se stala doslova členem rodiny.
Nejdůležitější je najít pro ni to správné místo - ideálně někde u okna, kde bude mít dostatek světla, ale ne přímé sluníčko. Moje palma si nejvíc oblíbila místečko v rohu obýváku, kousek od východního okna.

Se zaléváním je to jako s láskou - všeho moc škodí. Radši méně než více, protože přemokřené kořeny jsou katastrofa. Stačí počkat, až vrchní vrstva zeminy trochu proschne, a pak palmu pořádně prolít.
Občas ji rozmazluju speciálním hnojivem pro palmy, díky kterému má nádherně zelené listy. Je to jako když člověku dopřejete vitamíny - hned má víc energie a lépe prospívá.
Když vidím, jak se moje palma rok od roku rozrůstá a zkrášluje mi domov, vím, že těch pár minut péče týdně za to opravdu stojí. A co teprve ty okamžiky, kdy si s kávou sednu do křesla a připadám si jako někde v exotickém resortu!
Časté chyby při pěstování
Při pěstování palem doma se občas trápíme s věcmi, které mají vlastně docela jednoduché řešení. Však to znáte - koupíte si krásnou palmu a za pár týdnů začnou listy žloutnout nebo schnout. No není to k vzteku?
Nejčastější průšvih je přelévání. Kolikrát si říkáme čím víc vody, tím líp, ale opak je pravdou. Palma potřebuje vlhkou, ne podmáčenou půdu. Stačí počkat, až vrchní vrstva substrátu trochu proschne, a pak teprve zalít.
A co ty vzdušné kořeny, co občas vykouknou na povrch? Žádná panika! Je to vlastně dobré znamení - palma si hledá další zdroje živin. Stačí je lehce přihrnout zeminou a je to.
Se světlem je to jako s opalováním - všeho moc škodí. I když palmy milují sluníčko, nemůžete je jen tak šoupnout na přímé slunce. Postupně je otužujte, přesouvejte blíž k oknu po malých krůčcích.
Dejte palmě čas a trochu té péče - ona vám to vrátí tou pravou exotickou atmosférou, co umí vyčarovat jen ona. Vždyť který jiný pokojovek vám dokáže přinést kousek tropického ráje přímo domů?
Publikováno: 10. 03. 2025
Kategorie: domov